Du har inte javascript påslaget. Det innebär att många funktioner inte fungerar. För mer information om Vinnova, ta kontakt med oss.

Programvaruverktyg för simuleringsdriven maskinintelligens

Diarienummer
Koordinator Algoryx Simulation AB
Bidrag från Vinnova 65 000 kronor
Projektets löptid oktober 2020 - november 2020
Status Avslutat
Utlysning Acceleration Tech Incubator

Viktiga resultat som projektet gav

Projektets syfte var att delta i TINC för att arbeta med vårt företags utveckling med de verktyg och den kultur som är kännetecknande för Silicon Valley. Vi har gjort detta under intressanta, stimulerande och intensiva former, kvällstid och på distans pga pandemin. Vi har inom projektet utvecklat affärsplan, produktdefinitioner, våra värdeerbjudanden, identifierat målgrupper, gjort marknadsanalyser, bedömt våra investeringsbehov, samt utökat våra nätverk både inom norden och med aktörer i Silicon Valley. Vi har därmed uppfyllt alla de mål vi hade satt upp för projektet.

Långsiktiga effekter som förväntas

Vi arbetade specifikt med planering av produktlansering Q1 2021 och har i denna implementerat mycket av det arbete som gjordes i TINC. Vi bedömer att detta bidragit till en bättre lansering med tydligare metrik och kundfokus. Vi fortsätter alltjämt arbeta med flera av verktygen vi började använda i TINC och kommer senare under våren införa flera delar i hela bolagets verksamhet. Viktigaste insikten har nog varit att satsa ännu mera på datadriven metrik samt effektivare integration av processerna för produktutveckling respektive affärsutveckling.

Upplägg och genomförande

Vi har helt följt upplägg och genomförande som det regisserat från TINC. Pga pandemin har hela genomförandet gjorts online och på distans. Det har fungerat över förväntan och det är möjligt att vi kanske inte kunnat passa in vårt deltagande ifall genomförandet varit på plats i Silicon Valley eller på dagtid i Sverige.

Texten på den här sidan har projektgruppen själv formulerat. Innehållet är inte granskat av våra redaktörer.

Senast uppdaterad 30 mars 2021

Diarienummer 2020-05236