Prediktiv energiminimerande hastighetsstyrning i dynamisk omgivning
Diarienummer | |
Koordinator | Scania CV Aktiebolag - NECS |
Bidrag från Vinnova | 3 068 346 kronor |
Projektets löptid | september 2015 - augusti 2018 |
Status | Avslutat |
Slutrapport | 2015-02325.pdf (pdf, 363 kB) |
Viktiga resultat som projektet gav
Projektets syfte var att ta fram styrstrategier för prediktiv hastighets- och drivlinestyrning för körning i dynamiska omgivningar såsom lastbilar i närhet av städer eller i gruvor. Målet på bränslebesparing på upp till 10% har överträffats i simuleringsmiljö, där besparing på upp till 13% har kunnat visas.
Långsiktiga effekter som förväntas
Projektet har lett till 4 publicerade, 1 accepterad men ej publicerad, och 1 inskickad vetenskaplig artikel. Det har också lett till betydande kompensuppbyggnad hos och kunskapsöverföring mellan KTH och Scania vilket har framför allt spritts inom Scania med stor nytta.
Upplägg och genomförande
Projektet har i huvudsak genomförts av en industridoktorand. Detta har varit ett mycket lyckat sätt att kombinera kunskap om produkter och tjänster med den akademiska forskningen. Samarbete med en högskoledoktorand har också gett värdefull kunskapsöverföring åt båda håll.