Du har inte javascript påslaget. Det innebär att många funktioner inte fungerar. För mer information om Vinnova, ta kontakt med oss.

Planering av AGRESTIS - Kostnadseffektiv restaurering av jordbrukslandskap för natur och hållbar produktion

Diarienummer
Koordinator Lunds universitet - Lunds universitet Centrum f miljö- & klimatforskn CEC
Bidrag från Vinnova 447 695 kronor
Projektets löptid juni 2025 - september 2025
Status Pågående
Utlysning Globala samarbeten särskilda insatser 2025
Ansökningsomgång Planeringsbidrag inför internationell ansökan 2025

Syfte och mål

Ett produktivt och lönsamt jordbruk är viktigt för att säkra framtida tillgänglighet av mat. Samtidigt har vi långtgående åtaganden att restaurera natur. Målet i projektet är en konkurrenskraftig ansökan till en Research and Innovation Action-utlysning i Horisont Europa Kluster 6: "Supporting the implementation of nature restoration measures for sustainable farming systems" där vi i samverkan mellan forskare, näringsliv och myndigheter utvecklar vägledningar, metoder, verktyg och processer för att uppnå kostnadseffektiv restaurering i jordbrukslandskap för natur och hållbar produktion.

Förväntade effekter och resultat

Ett konkurrenskraftigt konsortium, konsortiumworkshop och möten, jämställdhetsanalys och förslag på metoder och verktyg, fullbordad och inskickad ansökan.

Planerat upplägg och genomförande

Arbetet genomförs i tre arbetspaket (AP): AP1 Iterativ konsortiumanalys, åtgärder för att komplettera konsortiet, insamling av bekräftelser. AP2 Fysisk två-dagars workshop i slutet av juni i Lund där alla partners träffas för att utveckla huvudprojektets koncept och arbetspaketsbeskrivningar när det gäller vetenskap, samverkan, kommunikation och jämställdhet. AP3 Ansökans skrivande.

Texten på den här sidan har projektgruppen själv formulerat. Innehållet är inte granskat av våra redaktörer.

Senast uppdaterad 17 juli 2025

Diarienummer 2025-01406