Öppna data i skolan
Diarienummer | |
Koordinator | GOOD MEASURE AB |
Bidrag från Vinnova | 50 000 kronor |
Projektets löptid | april 2015 - december 2015 |
Status | Avslutat |
Viktiga resultat som projektet gav
Projektets syfte var att informera lärare om vad öppna data är och hur de kan användas som en del i undervisning av många av skolans ämnen. Detta informationsmaterial har tagits fram genom bloggen oppnadataiskolan.se, där 16 inlägg publicerats. Inläggen handlade bl a om öppna data i allmänhet, om visualiseringar och om hur denna typ av aktiviteter kan koppas till kursplanen. Inläggen har spridits via Twitter och Facebook. Vid projektslutet sattes en kortare introduktion till materialet samman, för att lättare kunna spridas till skolor.
Långsiktiga effekter som förväntas
En summering av projektet finns på http://oppnadataiskolan.se/2015/12/projektsummering/. Projektet hoppades nå lärare och elever, där nyttan av användande av öppna data skulle vara bl a ökad förståelse för omvärlden, för de data som samhället samlar in och ökad förståelse för data och statistik. Ingen mätning av i vilken mån bloggens läsare varit kopplade till skolan har gjorts. Projekt kan ses som ett första steg att använda öppna data i undervisning. Nästa steg blir att mer aktivt jobba med lärare, något som var svårt innan ett grundläggande informationsmaterial fanns på plats.
Upplägg och genomförande
Fördelen med bloggen som kommunikationsmaterial är att innehållet kan växa fram över tid och att man på så vis även kan sprida det mer granulärt. I planeringen var för lite tid var avsatt för spridningsarbete.