Du har inte javascript påslaget. Det innebär att många funktioner inte fungerar. För mer information om Vinnova, ta kontakt med oss.

NTA-tema fas 2

Diarienummer
Koordinator TEKNIKFÖRETAGENS BRANSCHGRUPPER I SVERIGE AB
Bidrag från Vinnova 960 000 kronor
Projektets löptid juli 2019 - december 2020
Status Avslutat

Viktiga resultat som projektet gav

Projektet har nått målet att färdigställa undervisningsmaterial för teknikämnet på grundskolan. Ett undervisningsmaterial som täcker kursplanens alla elektronikrelaterade punkter och dessutom kombinerar det med vad eleverna förväntas lära sig inom styrning, automation och programmering. Materialet har förpackats som två teman. Smartare produkter lanserades i december 2019 och riktar sig främst till År 4-6. Den smartare staden lanserades i december 2020 och riktar sig främst till något äldre elever i år 7-9.

Långsiktiga effekter som förväntas

De slutliga effekterna är långsiktiga och kommer först när eleverna använder undervisningsmaterialet. Det förväntas då öka kännedom om och intresse för elektronik och programmering. Undervisningsmaterialet når eleverna genom NTAs medlemmar, 137 kommuner och 41 fristående skolhuvudmän. Dessa medlemmar omfattar nästan 2/3 av landets alla elever.

Upplägg och genomförande

Projektet har inneburit många nya kontakter mellan aktörer inom svenska utbildningssystemet och företag inom elektronikbranschen. Det har givit båda sidor värdefulla insikter om varandra. Även myndigheter som Skolverket och Skolinspektionen har deltagit vilket underlättat för projektet att utveckla relevant material. Det har också givit myndigheterna nya kontakter som kan ge dem värdefull feedback om vad som krävs av eleverna när de väl kommer ut i arbetslivet.

Externa länkar

Texten på den här sidan har projektgruppen själv formulerat. Innehållet är inte granskat av våra redaktörer.

Senast uppdaterad 25 maj 2022

Diarienummer 2019-03459