Du har inte javascript påslaget. Det innebär att många funktioner inte fungerar. För mer information om Vinnova, ta kontakt med oss.

Multidisciplinär utbildning för mineral- och materialinnovation (MUMIN )

Diarienummer
Koordinator Luleå tekniska universitet - Luleå tekniska universitet Inst f teknikvetenskap & matematik
Bidrag från Vinnova 1 000 000 kronor
Projektets löptid november 2024 - juni 2025
Status Avslutat
Utlysning Impact Innovation Swedish Metals & Minerals - Programspecifika insatser
Ansökningsomgång Impact Innovation: Genomförbarhetsstudier och forskningsprojekt inom sociala insatsområden i programmet Metals and Minerals

Viktiga resultat som projektet gav

Projektet har gett en gemensam nulägesbild, nya pilotinsatser och en samverkansmodell mellan akademi, industri och science centers. Det visar att långsiktig kompetensförsörjning kräver autentiska möten, tydliga yrkesbilder och uthållig samverkan. Resultaten stärker grunden för framtida utbildningsstrategier och en mer resilient kompetensbas.

Långsiktiga effekter som förväntas

Projektet förväntas på lång sikt bidra till ökat inflöde av studenter till tekniska utbildningar inom mineral- och materialområdet, stärkt samverkan mellan akademi, industri och civilsamhälle samt en mer resilient och inkluderande kompetensförsörjning. Detta stärker industrins innovationskraft och bidrar till Sveriges mål om hållbar tillväxt och omställning.

Upplägg och genomförande

Projektet genomfördes i tre arbetspaket med kartläggning, industrisamverkan och spridning. Aktiviteterna följde planen och tidsramarna kunde i stort hållas. Arbetet präglades av workshoppar, analyser och pilotinsatser som utvecklades iterativt. Inga större oväntade hinder uppstod och samarbetet mellan parterna fungerade väl och bidrog starkt till resultaten.

Texten på den här sidan har projektgruppen själv formulerat. Innehållet är inte granskat av våra redaktörer.

Senast uppdaterad 5 september 2025

Diarienummer 2024-02877