Du har inte javascript påslaget. Det innebär att många funktioner inte fungerar. För mer information om Vinnova, ta kontakt med oss.

Modellering av fastighetsnära godstransporter, förstudie

Diarienummer
Koordinator Göteborgsregionens Kommunalförbund
Bidrag från Vinnova 498 080 kronor
Projektets löptid april 2022 - mars 2023
Status Avslutat
Utlysning Innovationer för ett hållbart mobilitetssystem - enskilda ansökningar

Viktiga resultat som projektet gav

Syftet är i förlängningen att synliggöra samband mellan alstrad trafikvolym och miljöpåverkan med bebyggelseutformning, lokalisering och dimensionering för bättre beslutsunderlag. . Projektmålet har uppnåtts, Förstudien har tydliggjort förutsättningarna att modellera fastighetsnära godstransporter och implementera de i Hållbarhetsverktyget (modellerar idag persontransporter). Det finns en god uppfattning om moment som är viktiga för att möta utmaningar och uppnå önskat resultat. Sammantaget är utsikterna för att uppnå en god funktionalitet goda.

Långsiktiga effekter som förväntas

Resultatet visar att utsikterna för att uppnå en god funktionalitet och högt prioriterade användarkrav goda, förutsatt att vissa frågor hanteras som säkerställer ett gott dataunderlag. Det innefattar både delning och produktion av dataunderlag. Om ett genomförande är lyckosamt och kan möjliggöra tillförlitliga uppskattningar av transportvolymer och negativ miljöpåverkan från förtätning och nybyggnation med bostäder och verksamheter i tidiga skeden är det möjligt att planera för en utformning och lösningar minimerar de negativa konsekvenserna.

Upplägg och genomförande

Projektet har genomförts tillsammans med kommunala planerare, fastighetsutvecklare, transportörer och forskningsaktörer. Deltagarna har träffats för att tydliggöra dels vilka funktioner och användningsområden och utdata som de önskar av att kunna modellera fastighetsnära godstransporter. Dels att kartlägga vilka data transportörerna har och att undersöka och diskutera möjligheterna att dela datan. Hos några deltagare har uppföljande besök gjorts för att studera datan. Resultaten från aktiviteterna har varit underlag för att analysera ett möjligt genomförande.

Externa länkar

Texten på den här sidan har projektgruppen själv formulerat. Innehållet är inte granskat av våra redaktörer.

Senast uppdaterad 28 april 2023

Diarienummer 2022-01037