MIRAI 2.0 - matchmaking forskare-företag
Diarienummer | |
Koordinator | Göteborgs universitet |
Bidrag från Vinnova | 100 000 kronor |
Projektets löptid | januari 2021 - december 2021 |
Status | Avslutat |
Viktiga resultat som projektet gav
Målet var match-making mellan forskare och företagsrepresentanter i Sverige och Japan för att åstadkomma kontaktskapande, utbyta erfarenheter över olika discipliner och sektorer samt identifiera samarbetsområden och projektidéer. Eventet hade 90 deltagare bestående av forskare och företag från bägge länder. Några av deltagarna som träffades för första gången på eventet har gått samman i ett projekt som sökt och beviljats frömedel av Intsam genom Vinnova.
Långsiktiga effekter som förväntas
Eventet bidrog till att nya kontakter knöts mellan representanter från olika discipliner och sektorer i Sverige och Japan. Tvärdisciplinärt utbyte av erfarenhet och kunskap (framför allt mellan forskare) uppgavs av deltagarna som ett positivt resultat av eventet. Eventet ledde också till uppstart av ett nytt projekt om hur digital teknik kan stödja äldre personers möjligheter till självständighet och förmåga att ta hand om sig själva. Projektet beviljades frömedel från Intsam genom Vinnova i November 2021.
Upplägg och genomförande
Eventet var uppdelat i två delar: 1) en gemensam session med information om frömedelsutlysning (Intsam/Vinnova) samt inspirerande föreläsning och 2) diskussion i smågrupper baserat på fyra utpekade teman. Upplägg och genomförande av eventet fungerade överlag väl. Deltagarna var något breda i sin kompetens vilket försvårade matchmaking. Ett större engagemang från företagssidan och att knyta diskussionen till konkreta utmaningar hos företagen hade varit önskvärt