Du har inte javascript påslaget. Det innebär att många funktioner inte fungerar. För mer information om Vinnova, ta kontakt med oss.

Minskad energianvändning för befintligt byggvärmesystem (MEBB)

Diarienummer
Koordinator Heation AB
Bidrag från Vinnova 300 000 kronor
Projektets löptid maj 2021 - januari 2022
Status Avslutat
Utlysning Innovativa Startups
Ansökningsomgång Innovativa Startups steg 1 våren 2021

Viktiga resultat som projektet gav

Projektet fokuserade på att validera och bedöma den tekniska, kommersiella och ekonomiska genomförbarheten för en innovativ filterenhet - MEBB-prototypen. Filterenheten syftar till att rengöra vattenbaserade värme- och kylsystem i befintliga byggnader medan värmesystemen är i drift. Enheten tar bort föroreningar från rörsystemet och värmeelementen, ökar värmeöverföringen och möjliggör en bättre drift av de olika systemelementen.

Långsiktiga effekter som förväntas

- Minskningen av energibehovet: detta har en direkt inverkan på kostnaden för uppvärmning/kylning och byggnadens totala koldioxidutsläpp. - Ökat vattenflöde i värme- och kylsystem. - Lägre driftskostnader: underhållstjänstleverantörer kan minimera underhållsåtgärder och kan även minska kostnaderna för fastighetsägare (och eventuellt hyror och avgifter för de boende). - Lägre miljöpåverkan: vår lösning minskar drastiskt behovet av kemikalier och nya komponenter vid underhåll.

Upplägg och genomförande

Projektresultaten hjälpte Heation AB att förstå: 1) teknisk genomförbarhet avseende att producera, installera och köra MEBB-systemet i en operativ miljö, 2) kommersiell genomförbarhet om förekomsten av en marknadspotential och kundsegment som är redo eller villiga att använda MEBB-systemet, 3) ekonomisk genomförbarhet om hållbarheten för försäljningsplanen och vinstmarginalen, inom ramen för företagets verksamhetsplan.

Externa länkar

Texten på den här sidan har projektgruppen själv formulerat. Innehållet är inte granskat av våra redaktörer.

Senast uppdaterad 4 mars 2022

Diarienummer 2021-00277