SME BASE: Mikrovågsbehandling av material för silikon-kolbatterimaterial
Diarienummer | |
Koordinator | Percyroc AB |
Bidrag från Vinnova | 548 000 kronor |
Projektets löptid | november 2023 - december 2024 |
Status | Avslutat |
Utlysning | Kompetenscentrum |
Viktiga resultat som projektet gav
SME-projektet var initierat inom ramarna för Vinnovas Kompetenscentrum Batteries Sweden (BASE). Målet var att undersöka möjligheten att utföra en värmebehandling av Talgas anodmaterial med hjälp av mikrovågor. Tiden för behandling av materialet skulle potentiellt kunna kortas ner till under 10% av ursprungliga tiden, tillsammans med en minskning av energibehovet. Materialet är komplext att procesera med mikrovågor, men Percyrocs teknologi gjorde det möjligt i slutändan.
Långsiktiga effekter som förväntas
Att göra anoden (som utgör hälften av de aktiva materialen i ett litiumjonbatteri) grön, kan dramatiskt minska koldioxidutsläppen vid tillverkning av elfordon, energilagringssystem och konsumentelektronik. Talgas kisel-kolkomposit används som en energihöjande produkt i kommersiella grafitbatterianoder. Att använda mikrovågor istället för konventionella uppvärmningsmetoder gör materialet ännu grönare och processtiden minskas signifikant.
Upplägg och genomförande
Percyroc och Talga arbetade tillsammans för att skapa en produktionsprocess för Talnode Si-materialet med hjälp av mikrovågor. Detta gjordes inom ramen för Batteries Sweden. Materialet testade gränserna för mikrovågsutrustningen men efter utveckling av hård- och mjukvara kunde processen realiseras och materialet produceras.