SME FunMat II: legerade nanopartiklar för PEM elektrolys
Diarienummer | |
Koordinator | Ionautics AB |
Bidrag från Vinnova | 1 000 000 kronor |
Projektets löptid | november 2023 - december 2026 |
Status | Pågående |
Utlysning | Kompetenscentrum |
Syfte och mål
Projektet är ett SME-projekt inom ramarna för Kompetenscentrumet FunMat II. PEM elektrolys för produktion av grön vätgas, kräver idag ohållbart stora mängder katalytiska ädelmetaller. Ionautics lösning är att designa elektroderna i elektrolyscellerna på nanonivå med en sputtringsteknik. Med tekniken kan ädelmetallatomerna placeras selektivt där de effektivt kan delta i elektrolysprocessen - t.ex. på ytan av nanopartiklar eller i utspädda legeringar. Projektet syftar till att undersöka och utveckla elektrodmaterialets katalytiska egenskaper som funktion av oxidationstillstånd och metallsammansättning.
Förväntade effekter och resultat
Detta projekt arbetar med en byggsten för att möjliggöra produktion av helt grön vätgas. Lösningen bidrar till att grön vätgas kan produceras på ett ekonomiskt konkurrenskraftigt sätt.
Planerat upplägg och genomförande
Projektet innehåller följande aktiviteter: Ir-Ru/HEA (high entropy alloys innehållande TiTaZrNb) partiklar med varierande Ir-Ru innehåll kommer att tillverkas med Ionautics sputtringsmetod. Materialen kommer att karaktäriserad med avancerad analysteknik mha LiU. Partiklarnas katalytiska aktivitet för OER* kommer att studeras i tre-elektrodsuppställningar samt i elektrolysörer. Cyklisk voltametri och impedansspektroskopi kommer att användas för att studera reaktionskinetiken och de hastighetsbestämmande reaktionsstegen kommer att identifieras.