Du har inte javascript påslaget. Det innebär att många funktioner inte fungerar. För mer information om Vinnova, ta kontakt med oss.

Koordinering av projektansökan Arrowhead Production Value Networks till KDT JU Calls 2021

Diarienummer
Koordinator Luleå tekniska universitet - Luleå tekniska universitet Inst f system- och rymdteknik
Bidrag från Vinnova 499 913 kronor
Projektets löptid mars 2022 - juni 2022
Status Avslutat
Utlysning Chips Joint Undertaking – ett EU-program för att stärka konkurrenskraften inom halvledare

Viktiga resultat som projektet gav

Det överordnande syftet med dessa projekt har varit att skapa ett Europeiskt initiativ rörande intenoperabilitet och integration av industriella IT och automationssystem med stort fokus på att kunna realisera det som vanligtvis kallas Industri4.0.

Långsiktiga effekter som förväntas

En ansökan till KDT skickades in med 54 europeiska parter.

Upplägg och genomförande

För arbetet med ansökan skapades en svensk projektgrupp bestående av personal från Luleå tekniska universitet och därtill anlitades en konsult med erfarenhet från liknande uppdrag. Till projektgruppen knöts nationella koordinatorer från vart och ett av medlemsländerna som deltar i konsortiet. Upplägget har fungerat bra och är utformat från våra erfarenheter att koordinera liknade större ansökningar inom ECSEL.

Externa länkar

Texten på den här sidan har projektgruppen själv formulerat. Innehållet är inte granskat av våra redaktörer.

Senast uppdaterad 2 september 2022

Diarienummer 2022-00874