Klinisk och Regulatorisk Kompetensförstärkning i Novosense AB
Diarienummer | |
Koordinator | Novosense AB |
Bidrag från Vinnova | 200 000 kronor |
Projektets löptid | oktober 2020 - oktober 2021 |
Status | Avslutat |
Utlysning | Medtech4Health: kompetensförstärkning i småföretag |
Ansökningsomgång | Medtech4Health: Kompetensförstärkning i småföretag - 2020 |
Viktiga resultat som projektet gav
Novosense har från hösten 2020 till och med oktober 2021 genomfört projektet ”Klinisk och Regulatorisk Kompetensförstärkning i Novosense AB”. Övergripande målet för projektet har varit att höja kompetensen hos bolaget och personalen gällande kliniska och regulatorisk expertis. Projektet har utförts i samband med bolagets kliniska prövning och arbete med CE-märkning av bolagets trådlösa EKG produkt.
Långsiktiga effekter som förväntas
Projektet ”Klinisk och Regulatorisk Kompetensförstärkning i Novosense AB” har levererat det förväntade utfallet om än något försenat. Förseningen beror på COVID och därtill relaterade problem.
Upplägg och genomförande
Följande aktiviteter var identifierade som mest relevanta för projektet. - Initiering av klinisk prövning med Monitor - Utbildning av prövningspersonal på prövningsprodukten - Fortlöpande prövning av CardioSenseSystem - Databass cleaning and database lock, Regulatorisk expert - Close-out, Monitor - Regulatorisk dokumentering, Regulatorisk expert samt Monitor Behövlig kompetens är noterad till höger om aktiviteten