Kall plasma lösning för säker och hållbar livsmedel försörjning
Diarienummer | |
Koordinator | Plagmore AB - Medeon Science Park |
Bidrag från Vinnova | 287 000 kronor |
Projektets löptid | mars 2019 - november 2019 |
Status | Avslutat |
Utlysning | Innovativa Startups |
Ansökningsomgång | Innovativa Startups steg 1 våren 2019 |
Viktiga resultat som projektet gav
En prototyp av kall plasma behandlingssystem för olika tillämpningar inom livsmedel och jordbruk inklusive dekontaminering av frukt, grönsaker och förbättrad frögroning och växttillväxt har byggts och är redo för utvärderingsprojekt med potentiella kunder och forskare. Dessutom har ett värdefullt affärs- och FoU-nätverk upprättats för att utvärdera tekniken vidare och gå vidare mot företagets vision att kommersialisera den kalla plasmateknologin för säker och hållbar livsmedelsförsörjning.
Långsiktiga effekter som förväntas
En prototyp av kall plasma behandlingssystem finns nu tillgängligt för ytterligare utnyttjande av kallplasmas potential hos forskare inom livsmedels- och jordbrukssektorer och flera utvärderingsprojekt med potentiella kunder och forskare i nätverket som etablerades under projektets genomförande planeras och startas. Viktig och intressant insikt i marknaden har erhållits och flera tillämpningsområden har identifierats som företaget kommer att ha fokus i nästa utvecklingssteg.
Upplägg och genomförande
De uppgifter som planeras i projektet har visat sig vara väsentliga och läglig för att uppnå den första milstolpen i företagets affärsutveckling. Prototyputvecklingen kan förstärka partnerskapet med partners och leverantörer och sätta upp det grundläggande protokollet för teknikutvecklingsprocessen. Prototypens tillgänglighet gör det möjligt för företaget att närma sig fler potentiella kunder och kommer att utgöra en grund för vidareutveckling och förfining. Genom nätverksbyggandet ökades medvetenheten om teknik.