Du har inte javascript påslaget. Det innebär att många funktioner inte fungerar. För mer information om Vinnova, ta kontakt med oss.

Humana pluripotenta stamceller i industriell skala med ny media- och bioreaktorteknik

Diarienummer
Koordinator Lancell AB
Bidrag från Vinnova 1 000 000 kronor
Projektets löptid november 2024 - oktober 2025
Status Pågående
Utlysning Utlysning Infrastruktur för utveckling av träffsäker läkemedelsbehandling
Ansökningsomgång Nyttja infrastrukturer för att utveckla precisionsmedicin

Syfte och mål

Syftet är att testa Lancell ABs patenterade stamcellsmedium för humana pluripotenta stamceller i nya innovativa bioreaktorer som inte tidigare använts för humana pluripotenta stamceller. Målet är att utveckla en lösning för stamcellsodling som är betydligt mer effektiv och kostnadseffektiv än befintliga alternativ.

Förväntade effekter och resultat

De förväntade resultaten är en ny typ av lösning för stamcellsproduktion på industriell skala som är betydligt mer effektiv och kostnadseffektiv än befintliga lösningar.

Planerat upplägg och genomförande

Det planerade upplägget är att stamcellsmediumet ska testas i en ny typ av bioreaktor med humana pluripotenta stamceller, och där flera tekniska aspekter ska optimeras för att utveckla ett protokoll som kan användas för industriellt bruk. Cellernas kvalitet kommer att kontrolleras enligt branschstandard.

Texten på den här sidan har projektgruppen själv formulerat. Innehållet är inte granskat av våra redaktörer.

Senast uppdaterad 12 november 2024

Diarienummer 2024-02551