Hjärtdiagnostik med Avancerat EKG
Diarienummer | |
Koordinator | Jabako AB |
Bidrag från Vinnova | 300 000 kronor |
Projektets löptid | mars 2019 - december 2019 |
Status | Avslutat |
Utlysning | Innovativa Startups |
Ansökningsomgång | Innovativa Startups steg 1 våren 2019 |
Viktiga resultat som projektet gav
Projektet har haft som mål: 1) Att integrera befintlig forskningsmjukvara för tolkning av hjärtat s k elektrokardiogram (EKG) i ett användarvänligt gränssnitt, 2) Att utforska den globala marknaden avseende regulatoriska krav för användning i sjukvården, och, 3) Att ansöka om regulatoriskt godkännande i den första marknaden.
Långsiktiga effekter som förväntas
Projektet har lyckats till över 95% avseende dessa mål. Marknaden har framgångsrikt utforskats avseende regulatoriska krav och identifierat Nya Zeeland som den marknad med minsta hinder för att på kommersiell basis kunna börja ta betalt för bruk av mjukvaran i sjukvården. Godkännande har sökts och beviljats på den Nya Zeeländska marknaden. Avseende integrering av mjukvara i användarvänligt gränssnitt har närmare 95% av integrering avklarats genom betydande mjukvaruutveckling i form av s k front-end/back-end integrering.
Upplägg och genomförande
Genomförandet har lyckats genom tvärprofessionellt samarbete mellan mjukvaruutvecklare, läkare, forskare, affärsutvecklare, och ett nätverk av rådgivare. Finansieringen från Vinnova har varit avgörande för att möjliggöra detta teamarbete, och detta har lagt grunden för en vidare utveckling som, tack vare det gångna årets utveckling, nu har mycket goda förutsättningar för positivt kassaflöde i närtid, på ett sätt som också kan finansiera fortsatt internationell expansion.