Hållbar produktion av svenska växtbaserade proteinkoncentrat och texturerade produkter
Diarienummer | |
Koordinator | GroPro AB |
Bidrag från Vinnova | 2 651 300 kronor |
Projektets löptid | november 2022 - november 2024 |
Status | Avslutat |
Utlysning | Framtidens mat |
Ansökningsomgång | Framtidens vardagsmat - svensk förädling av växtbaserade råvaror - steg 2 |
Viktiga resultat som projektet gav
Projektets målsättning var att undersöka om det fanns förutsättningar för att installera en extruder i anslutning till produktionen av proteinkoncentrat hos GroPro. Produkterna utvärderades och praktiskt inom projektet, och av flera livsmedelsproducenter i Sverige med positivt resultat. Beslut togs om investering av en extruder identisk med den som testprodukterna producerats på. 2025 kommer GroPro starta produktion av extruderade produkter, främst för den svenska marknaden.
Långsiktiga effekter som förväntas
Förhoppningsvis kommer det finnas mera svenska extruderade produkter på marknaden i framtiden. Detta kommer minska behovet av import av extruderade produkter, främst soja. GroPro har nu också har tillgång till kompetens och en pilotanläggning för extrudering, vilket gör att det går att ta fram nya, mera specialiserade produkter. Det finns också möjlighet att extrudera produkter från andra råvaror än gulärta och åkerböna.
Upplägg och genomförande
Projektet kan sammanfattas i tre punkter • Litteraturstudie, samt tillverkning och optimering av proteinkoncentrat. • Tillverkning av extruderade produkter först i pilotskala redan i full produktion. • Utvärdering av tillverkade extruderade produkter, internt och hos tilltänkta kunder. Med bakgrund av ovanstående så gjordes en ekonomisk och teknisk bedömning om investering för en mindre extruder hos GroPro. Resultatet blev att GroPro börjar producera och sälja extruderade produkter 2025.