Hållbar och effektiv bekämpning av smittspridande myggor
Diarienummer | |
Koordinator | Oxaz Bioactive AB - Umeå Biotech Incubator AB |
Bidrag från Vinnova | 300 000 kronor |
Projektets löptid | maj 2021 - december 2023 |
Status | Avslutat |
Utlysning | Innovativa Startups |
Ansökningsomgång | Innovativa Startups steg 1 våren 2021 |
Viktiga resultat som projektet gav
Varje år infekteras mer än 500 miljoner människor i tropiska- och subtropiska regioner av sjukdomsspridande myggor, vilket leder till stora ekonomiska förluster och flera hundra tusen dödsfall främst bland barn. Klimatförändring och globalisering har lett till ökad risk även för människor i andra områden att utsättas för myggburna infektionssjukdomar. Vårt företag utvecklar säkra och resistensbrytande aktiva ingredienser (AIs) som syftar att skydda människor mot myggburna sjukdomar som malaria, dengu och Zika.
Långsiktiga effekter som förväntas
Våra AIs har utvecklats specifikt för myggkontroll och med stort fokus på säkerhet för andra organismer. Våra AIs har annat mode-of-action än dagens insekticider och är effektiva på Anopheles (malaria) och Aedes (virus) myggor, men är säkra för viktiga pollinatörer. Dom uppvisar även god potential för patentering och regulatoriskt godkännande samt låg risk för mutagenicitet eller kontaktallergi.
Upplägg och genomförande
Vi fortsätter nu vår kommersialiseringsprocess genom att verifiera effektiviteten på resistenta myggor, säkerheten för däggdjur (oral toxicitet) och potential för att skydda mot andra sjukdomsspridande insekter (sandflugor). Tillsammans med pågående affärsutveckling är dessa aktiviteter värdehöjande och nödvändiga förberedelser för att kunna resa kapital och bygga relationer med framtida samarbetspartners/tagare.