Från lokalt avelsarbete till global övervakning - EIC Accelerator
Diarienummer | |
Koordinator | We Are Animal OOO AB |
Bidrag från Vinnova | 300 000 kronor |
Projektets löptid | april 2025 - januari 2026 |
Status | Pågående |
Utlysning | Globala samarbeten särskilda insatser 2025 |
Ansökningsomgång | Planeringsbidrag inför internationell ansökan 2025 |
Syfte och mål
Detta planeringsprojekt ska bana väg för en framgångsrik ansökan till EIC Accelerator Open, med fokus på att kommersialisera ett digitalt verktyg för att bevara genetisk mångfald. Verktyget, baserat på avancerad populationsgenetik, har nått TRL 6 med nationellt stöd och ska nu skalas upp internationellt. Målet med detta planeringsprojekt är att skicka en konkurrenskraftig ansökan till den öppna utlysningen våren 2026.
Förväntade effekter och resultat
Projektet förväntas leda till en stark, konkurrenskraftig ansökan till EIC Accelerator Open. Genom marknadsanalys utanför EU och ett förstärkt internationellt nätverk valideras verktygets globala potential. Resultatet blir en välinformerad, jämställd och inkluderande strategi för kommersialisering, med målet att säkra finansiering och möjliggöra global spridning av teknologin. Effekten är stärkt djurhälsa, bevarad genetisk mångfald och ökad hållbarhet inom djuruppfödning.
Planerat upplägg och genomförande
Projektet består av tre delar: 1. Marknadsanalys utanför EU för att validera verktygets globala potential. 2. Konsortieutveckling med fokus på behovsägare och forskningspartners. 3. Ansökningsstöd med professionella konsulter för att ta fram en stark EIC Accelerator-ansökan. Arbetet drivs av ett erfaret team med etablerade kontakter inom forskningsmiljöer och näringsliv, och projektet integrerar jämställdhetsperspektiv i alla faser.