Du har inte javascript påslaget. Det innebär att många funktioner inte fungerar. För mer information om Vinnova, ta kontakt med oss.

Förutsäga flyttmönster med gravitationsmodeller och AI

Diarienummer
Koordinator Statistikkonsulterna Jostat & MR Sample AB
Bidrag från Vinnova 344 313 kronor
Projektets löptid december 2020 - augusti 2021
Status Avslutat
Utlysning AI - Kompetens, förmåga och tillämpning
Ansökningsomgång Starta er AI-resa för företag - hösten 2020

Viktiga resultat som projektet gav

Målet är att på ett rationellt och effektivt sätt tillgängliggöra AI/ML tillsammans med gravitationsmodellen så att prediktioner kan göras mer träffsäkra. Bedömningen är att projektet har kunnat tillämpa och utveckla metoderna samt att vi är väl förberedda för att kunna marknadsföra tjänster inom området. Resultaten har presenterats på en vetenskaplig konferens och kommer under hösten att marknadsföras bland kommuner och regioner i Sverige.

Långsiktiga effekter som förväntas

Projektet har kunnat visa att det går att tillämpa Artificiella Neurala Nätverk (ANN) på migrationsdata och på så sätt i vissa fall skapa bättre skattningsresultat. Dessa resultat kan leda till bättre och mer träffsäkra prediktioner att använda inom samhällsplanering.

Upplägg och genomförande

Projektet har modellerat data från offentliga källor, SCB, KOLADA, Google Maps, Lantmäteriet m.fl. Vi har tillämpat gravitationsmodellen och applicerat traditionella metoder, poisson regression, samt AI/ML-metoder (Artificiella Neurala Nätverk (ANN)). Analyserna har tillgängliggjorts med olika analys- och visualiseringsmetoder. Vi har även studerat hur resultaten kan användas för att ytterligare berika undersökningar som har genomförts med telefon- och postenkäter.

Texten på den här sidan har projektgruppen själv formulerat. Innehållet är inte granskat av våra redaktörer.

Senast uppdaterad 15 oktober 2021

Diarienummer 2020-04063