Du har inte javascript påslaget. Det innebär att många funktioner inte fungerar. För mer information om Vinnova, ta kontakt med oss.

FFI Accelerate Startup Partnership 2023

Diarienummer
Koordinator Volvo Technology AB
Bidrag från Vinnova 2 595 000 kronor
Projektets löptid januari 2023 - december 2023
Status Avslutat
Utlysning Accelerate Swedish partnership - FFI
Slutrapport 2022-03736svenska.pdf (pdf, 151 kB)

Viktiga resultat som projektet gav

Målet för Accelerate Startup Partnership är att etablera och genomföra en effektiv modell för att identifiera, skapa och samordna partnerskap mellan små och medelstora företag och fordonstillverkare i Sverige inom områdena automation, uppkoppling och elektromobilitet som omfattar teknik, tjänster och lösningar.

Långsiktiga effekter som förväntas

Under projektets tredje år (2023) så har arbetssätt och process förfinats och man har haft ett fortsatt fungerande samarbete och kunskapsutbyte mellan projektparterna. Under hösten anordnade man ett öppet seminarium som syftade till kunskapsdelning. Projektparterna delade sina erfarenheter och lärdomar hittills och öppnade upp för frågor från seminariedeltagarna. Ytterligare Proof of Concept (PoC) projekt med små och mellanstora bolag har under året påbörjats.

Upplägg och genomförande

Det är industripartners som formulerar ett behov eller tema för innovation där partnerskap behövs. Med stöd av ekosystempartners nätverk och erfarenhet av scouting och matchmaking så identifieras sedan de mest lämpliga små och medelstora företagen för detta partnerskap. Nästa steg är att inleda ett samarbetsprojekt i form av koncepttest (Proof of Concept), mellan industripartnern och det mindre företaget. Målet är dels att validera att företagets erbjudande uppfyller industripartnerns behov, dels att utveckla en struktur för ett långsiktigt partnerskap.

Externa länkar

Texten på den här sidan har projektgruppen själv formulerat. Innehållet är inte granskat av våra redaktörer.

Senast uppdaterad 25 juni 2024

Diarienummer 2022-03736