EUREKA Celtic NOTTS (Next generation Over-The-Top multi media Services)
Diarienummer | |
Koordinator | PROCERA NETWORKS AB - PROCERA NETWORKS, Varberg |
Bidrag från Vinnova | 372 000 kronor |
Projektets löptid | november 2013 - mars 2016 |
Status | Avslutat |
Utlysning | Eureka-kluster medfinansiering |
Ansökningsomgång | EUREKA medfinansiering kluster 2012-2013 |
Viktiga resultat som projektet gav
Syftet med projektet var att titta på hur hur Over-The-Top multimedia trafik påverkar nätverkens kapacitet hos internetoperatörer, samt att undersöka vilka lösningar som finns idag, och målet var att ta fram prototyper och riktlinjer på alternativa lösningar samt att arbeta för standardisering av dessa.
Långsiktiga effekter som förväntas
Industriella och akademiska partners undersökningar, publiceringar och samarbete kring over-the-top trafik har både ökat medvetenhet om vad som händer i operatörers nätverk, och genom att medverka med papers på evenemang, sprida vetenskapliga artiklar och standardiseringarbete har kunskapen om ämnet spridits aktivt. Eftersom projektet spänner sig över hela Europa har medvetenheten således spritt sig till flera länder inom EU, både inom forsknings- och industriella världen.
Upplägg och genomförande
Genom trafikanalys och genomgång av dessa under flera work packages har både industri- och forskningsvärlden fått tillgång till viktiga data över hur vanligt fenomen over-the-top multimedia är. Denna data har sedan använts av forskningsinstitutionerna för att producera de olika rapporter och paper som skrivits och publicerats under projektets gång. Vänligen se listan med publikationer på projektets Wiki för mer information.