Du har inte javascript påslaget. Det innebär att många funktioner inte fungerar. För mer information om Vinnova, ta kontakt med oss.

E!2113 EXIBAT

Diarienummer
Koordinator Excillum AB
Bidrag från Vinnova 5 000 000 kronor
Projektets löptid augusti 2022 - oktober 2024
Status Avslutat
Utlysning Eurostars

Viktiga resultat som projektet gav

Projektet lyckades uppnå målet att utveckla de tekniska nyckelkomponenterna för att möjliggöra MetalJet-mikrofokusröntgenkällor med en katodlivslängd på 1 år vid >1 kW effekt. Projektet möjliggjorde också design och drift av kompletta röntgenkällprototyper med dessa nyckelkomponenter, särskilt nya högspänningsgeneratorer från Magnatek, vilket validerade de centrala specifikationerna.

Långsiktiga effekter som förväntas

Teknologin som utvecklats i EXIBAT-projektet kommer att integreras i Excillums röntgenkällor, som levereras till ledande röntgensystemintegratörer för att möjliggöra batteriinspektion och annan oförstörande provning. Resultaten bidrar till de globala målen för hållbar utveckling nr 9 (Hållbar industri, innovation och infrastruktur), nr 12 (Hållbar konsumtion och produktion), nr 7 (Hållbar energi för alla) och nr 13 (Bekämpa klimatförändringarna) genom att möjliggöra effektiv batteritillverkning.

Upplägg och genomförande

Projektet styrdes av en tydlig uppgiftsbaserad strategi där Magnatek utvecklade den nya högspänningsgenereringsteknologin och Excillum utvecklade de andra komponenterna relaterade till källan samt kompletta källprototyper för att validera teknologin. Fördelningen av vissa uppgifter omstrukturerades under projektets gång i nära samarbete mellan partnerna för att hantera experimentella utmaningar och ständigt säkerställa den bästa vägen framåt för att uppnå projektets övergripande framgång.

Externa länkar

Texten på den här sidan har projektgruppen själv formulerat. Innehållet är inte granskat av våra redaktörer.

Senast uppdaterad 6 december 2024

Diarienummer 2022-01832