Du har inte javascript påslaget. Det innebär att många funktioner inte fungerar. För mer information om Vinnova, ta kontakt med oss.

E!11549, BONIFIB, Development of BOT501, a Non-invasive Imaging Diagnostic for Fibrosis, Akademiska Sjukhuset

Diarienummer
Koordinator Region Uppsala - BFC/Röntgen
Bidrag från Vinnova 2 000 000 kronor
Projektets löptid oktober 2017 - december 2021
Status Avslutat
Utlysning Eurostars – för forskande små och medelstora företag

Viktiga resultat som projektet gav

Uveckla en metod för in vivo kvantifiering av PDGFRbeta som en biomarkör för pågående fibros med [68Ga]Ga-BOT5035 och PET-CT. Ett bifynd med upptag av [68Ga]Ga-BOT5035 i höger förmak hos en patient med förmaksflimmer följs upp i en ny studie i patienter med hjärtfibros. Däremot verkar det inte vara möjligt att påvisa en pågående leverfibros med [68Ga]Ga-BOT5035. Med syre-15 vatten kan regionalt blodflöde i lever kvantifieras och kvoten arteriellt/venöst blodflöde beräknas. Det senare studeras vidare i en större patientpopulation med annan finansiering.

Långsiktiga effekter som förväntas

Det finns möjligheter att [68Ga]Ga-BOT5035 kan användas i andra fibrotiska sjukdomar än leverfibros, tex vid hjärtfibros. Detta bifynd studeras vidare. Sannolikt sker fibrosutveckling i levern mycket långsamt under en lång tid och därmed är det troligt att PDGFRbeta koncentrationen är för låg för att ge signifikant bindning av [68Ga]Ga-BOT5035. Kvantifiering av leverperfusion med syre-15 vatten kommer att studeras i en större studie med målsättning att implementeras i klinisk rutin vid preoperativ bedömning inför leverkirurgi. En PET-CT studie pågår för att utvärdera detta.

Upplägg och genomförande

Radiokemi - syntes av [68Ga]Ga-BOT5035 prekliniska in vitro och in vivo studier med [68Ga]Ga-BOT5035 GMP kvalificering och validering av produktions- och analysmetoder för [68Ga]Ga-BOT5035 ansökningsarbete för en klinisk First-In-Man studie, IMPD, IB, CSP, EPM Rekrytering av patienter med leverfibros En First-In-Man PET-CT studie PET data analys via kinetisk modellering

Texten på den här sidan har projektgruppen själv formulerat. Innehållet är inte granskat av våra redaktörer.

Senast uppdaterad 6 december 2021

Diarienummer 2017-03465