EUREKA ITEA3 MOSIM
Diarienummer | |
Koordinator | Volvo Lastvagnar AB - Volvo GTO |
Bidrag från Vinnova | 11 975 564 kronor |
Projektets löptid | september 2018 - december 2021 |
Status | Avslutat |
Utlysning | Eureka-kluster medfinansiering |
Viktiga resultat som projektet gav
Projektet MOSIM (End-to-End Digital Integration based on Modular Simulation of Natural Human Motions) har fokuserat på att förstärka bolags produktionsberedning genom att introducera förbättrade metoder för simulering genom virtuella manikiner. Projektet har också fokuserat på att förbättra arbetsflödet för produktionsberedaren genom att förbättra operabilitet mellan simuleringsverktyg och processplaneringsverktyg.
Långsiktiga effekter som förväntas
Projektet har tagit fram en föreslagen process hur man som företag kan bereda sin produktion genom: (1) Processplanering där arbetet definieras i uppgifter, (2) Processplanen överförs och scen byggs för att genomföra simulering av processplanen, (3) Resultat från steg (2) kan optimeras genom multi-objektiv optimering, (4) Möjlighet till att uppdatera simulering, (5) Balansering med avseende på både tidsåtgång och ergonomi samtidigt. Detta är möjligt genom de komponenter som blivit utvecklade och/eller uppdaterade i projektet.
Upplägg och genomförande
Projektets resultat möjliggjordes genom ett tätt samarbete mellan industriparter, mjukvaruutvecklare och akademi. En nulägesanalys av marknadens nuvarande kapabilitet med avseende på beredning och simulering gjordes, och gemensamma krav och behov definierades i projektet. Ständiga statusmöten har möjliggjort kunskapsöverföring inom projektkonsortiet. Industriföretagen har sedan utvärderat nya produktförändringar kontinuerligt både internt och tillsammans med mjukvaruutvecklarna, akademin och konsultföretag.