Du har inte javascript påslaget. Det innebär att många funktioner inte fungerar. För mer information om Vinnova, ta kontakt med oss.

Digitala tvillingar för cybersäkerhet med civilmilitära tillämpningsområden

Diarienummer
Koordinator Norgald AB
Bidrag från Vinnova 1 300 000 kronor
Projektets löptid november 2024 - juli 2025
Status Avslutat
Utlysning Civil-militära synergier
Ansökningsomgång Acceleration av Civil-militära innovationer 2024

Viktiga resultat som projektet gav

De mål som sattes är till största del uppfylda, eller kommer uppfyllas efter projektet. Under projektet har Elvira verifierats, och viktig feedback har utvärderats för att möjliggöra vidare utveckling.

Långsiktiga effekter som förväntas

Vår ambition är att fortsätta utveckla tekniken för att erbjuda ett verktyg som hjälper organisationer att bygga säkra och motståndskraftiga system i realtid.

Upplägg och genomförande

Projektet har genomförts i iterationer för att identifiera och utveckla tekniken från funktionellt och affärsmässigt perspektiv där karläggning av behov hos användaren har implementerats, testats och utvärderats. Detta har gjort att vi dels fokuserat på de funktioner vi initalt planerat testa, men också idenfitierat ytterilgare behov som har drivit utvecklingen.

Externa länkar

Texten på den här sidan har projektgruppen själv formulerat. Innehållet är inte granskat av våra redaktörer.

Senast uppdaterad 12 september 2025

Diarienummer 2024-03357