Du har inte javascript påslaget. Det innebär att många funktioner inte fungerar. För mer information om Vinnova, ta kontakt med oss.

Våra e-tjänster för ansökningar, projekt och bedömningar stänger torsdagen den 27 augusti kl 16:30 för systemuppdateringar. De beräknas öppna igen senast fredagen den 28 augusti kl 8:00.  

Digital Decision Support for Refurbishment (2DSR)

Diarienummer
Koordinator RISE Research Institutes of Sweden AB - RISE
Bidrag från Vinnova 3 980 849 kronor
Projektets löptid september 2022 - mars 2026
Status Avslutat
Utlysning Avancerad digitalisering - Möjliggörande tekniker
Ansökningsomgång Avancerad och innovativ digitalisering 2022

Viktiga resultat som projektet gav

Målet med projektet var att erbjuda digitala beslutsstödsverktyg till cirkulära företag inom möbelsektorn. Dessa verktyg ska att bidra till att övervinna den extra tid och de logistiska kostnaderna för det "baklänges" flödet av resurser i den cirkulära ekonomin med hjälp av bildigenkänning och maskininlärning. Prototypverktygen tar delvis itu med utmaningarna för varje intressent, men vi stötte på hinder relaterade till AI-utveckling samt positiva nya sätt att omforma e-handeln för cirkularitet.

Långsiktiga effekter som förväntas

Projektet erbjuder metodologiska tillvägagångssätt för utveckling av AI-verktyg i samband med avvikelsedetektering, genom att arbeta i dialog med en stor språkmodell (LLM) för att först förstå vad modellen "ser", utveckla uppmaningar som utnyttjar denna förståelse för att bättre identifiera skador, och sedan träna modellen för att se specifika typer av skador. I praktiken visar projektet bevis på vikten av kundernas befintliga köpvanor vid utformning av cirkulära erbjudanden.

Upplägg och genomförande

Projektet stötte på flera oväntade motgångar, med början i att en viktig partner lämnade projektet efter sex månader. Detta krävde en större omorientering av våra planer och rekryteringen av en ny projektpartner (NORNORM). Vi stötte också på flera hinder för utvecklingen av AI-verktyg, bland annat brist på befintlig data om soffbilder, förändringar i EU:s immaterialrättsliga lagstiftning och utmaningar med att utveckla en originell och tillförlitlig datauppsättning av soffbilder.

Externa länkar

Texten på den här sidan har projektgruppen själv formulerat. Innehållet är inte granskat av våra redaktörer.

Senast uppdaterad 1 maj 2026

Diarienummer 2022-01716