DigInclude - Digital inkludering i det uppkopplade samhället för grupper med speciella behov
Diarienummer | |
Koordinator | RISE Research Institutes of Sweden AB - SICS EAST SWEDISH ICT AB |
Bidrag från Vinnova | 9 131 240 kronor |
Projektets löptid | maj 2016 - augusti 2018 |
Status | Avslutat |
Utlysning | Utmaningsdriven innovation – steg 2 samverkansprojekt |
Ansökningsomgång | Utmaningsdriven innovation - Steg 2 Samverkansprojekt 2016 (vår) |
Viktiga resultat som projektet gav
Projektet syftar till att väsentligt förbättra offentlig sektors digitala tillgänglighet för medborgare med speciella behov genom utnyttjande av modern språkteknologi såsom skrivstöd med flerspråkig terminologi, maskinöversättning, automatisk textförenkling och symbolsättning samt mätning av textkomplexitet. Målet är att underlätta för utlandsfödda, personer med lässkrivsvårigheter och äldre seniorer att kunna använda och förstå digitalt förmedlad samhällsinformation och e-tjänster.
Långsiktiga effekter som förväntas
De i projektet ingående företagen har utvecklat sina produkter så att de bättre hanterar textproduktion i offentlig verksamhet. Samtidigt har de offentliga verksamheter som ingått i projektet fått ingående kännedom om möjligheterna att förbättra den digitala inkluderingen med hjälp av AI-teknik och moderna språkteknologiska verktyg. Nya språkteknologiska verktyg för bland annat automatisk textförenkling och textkomplexitetsanalys har utvecklats, integrerats i en publik tjänst och utvärderats.
Upplägg och genomförande
Vi har hos projektets partners analyserat befintligt textmaterial och demonstrerat möjligheterna att med språkteknologiska verktyg och AI-baserad teknik väsentligt effektivisera och kvalitetssäkra produktionen av text på olika sätt. Framförallt har vi visat hur tjänster för maskinöversättning, terminologi- och stilkontroll samt symbolsättning kan underlätta arbetet för skribenter. Vi har också gjort ett flertal användarstudier för att dokumentera effekten av användandet av dessa tjänster. Resultaten har presenterats såväl publikt som hos andra myndigheter.