Du har inte javascript påslaget. Det innebär att många funktioner inte fungerar. För mer information om Vinnova, ta kontakt med oss.

Democratisation of AI in manufacturing organisations

Diarienummer
Koordinator Mälardalens Universitet - Akademin för innovation & produktrealisering
Bidrag från Vinnova 5 000 000 kronor
Projektets löptid juni 2022 - november 2025
Status Pågående
Utlysning Strategiska innovationsprogrammet för Produktion2030

Syfte och mål

Demokratisera AI: göra AI tillgänglig för fabriksanställda, så att de blir aktiva i idéutveckling, tillämpning och integrering av AI i produktionen.

Förväntade effekter och resultat

Vi utvecklar och levererar verktyg och metoder för att möjliggöra en demokratisering av AI i tillverkningsorganisationer. Slutmålet är att fabriksanställda, med hjälp av de verktyg och metoder som utvecklas i detta projekt, kan utnyttja sin kreativitet och expertis för att direkt bidra till datadrivna tillämpningar och samtidigt skapa mer meningsfulla, roliga och socialt hållbara arbetsplatser. Dessa bidrag kommer att resultera i mer konkurrenskraftiga datadrivna organisationer.

Planerat upplägg och genomförande

WP1: Development of participatory methods WP2: Development of AI experience and design toolkits WP3: Investigation of organisational support WP4: Synthesis of WP1-WP3 WP5: Dissemination

Texten på den här sidan har projektgruppen själv formulerat. Innehållet är inte granskat av våra redaktörer.

Senast uppdaterad 3 december 2024

Diarienummer 2022-01281