Cubesat mottagare för kommersiella väderkonstellationer
Diarienummer | |
Koordinator | Omnisys Instruments AB |
Bidrag från Vinnova | 2 000 000 kronor |
Projektets löptid | mars 2021 - oktober 2022 |
Status | Avslutat |
Utlysning | Innovationsprojekt i företag |
Ansökningsomgång | Innovationsprojekt i små och medelstora företag 2020 |
Viktiga resultat som projektet gav
Fram till idag utvecklas, byggs och driftas traditionella vädersatelliter instutionellt, tex genom Eumetsat i Europa och NOAA i USA. Syfter med projektet har varit att utveckla en miniatyriserad mottagare för observation av vattenlinjen och göra denna tillgänlig för kommersiella aktörer som tillhandahåller väderdata. En mottagare har inom projektet utvecklats och testats. Behovet av fler vädersatelliter bedöms som viktigt för att förbättra framtida väderprognoser.
Långsiktiga effekter som förväntas
Den utvecklade mottagaren har återigen visat på att vi kan utveckla noggranna instrument. Vi förväntar sig att kunna göra denna typ av mottagare tillgänliga på marknaden inom något år
Upplägg och genomförande
Projektet har varit uppdelat i fyra till viss del parallella faser. Efter en inledande Kravspecifikation och förstudie där önskad prestanda dokumenterades genomfördes Delvis parallellt Konstruktion och Tillverkning. Efter tillverkning genomfördes Tester. Upplägget var passande för det här projektet, men testerna kunde börjat tidigare, då mindre konstruktionsändringar blev nödvändiga efterhand baserat på mätresultat.