Du har inte javascript påslaget. Det innebär att många funktioner inte fungerar. För mer information om Vinnova, ta kontakt med oss.

CoMiMo Connected Micro Mobility

Diarienummer
Koordinator Lunds universitet - Lunds Tekniska Högskola Inst f designvetenskaper
Bidrag från Vinnova 1 945 300 kronor
Projektets löptid november 2022 - september 2025
Status Avslutat
Utlysning Strategiska innovationsprogrammet Drive Sweden

Viktiga resultat som projektet gav

Projektet CoMiMo – Connected Micro Mobility – har utvecklat och testat en integrerad systemlösning för elektrifierad och uppkopplad mikromobilitet i urbana miljöer. Genom driftsättning av 60 elmopeder, har projektet demonstrerat hur digital infrastruktur, fordonsteknik och affärsmodeller kan samverka för att undanröja centrala hinder inom last mile-logistik. 2025 kommer 80 stycken mopeder vara i drift och därmed minska koldioxidutsläppen i en nära stadsmiljö med 221 867 kg CO2 per år.

Långsiktiga effekter som förväntas

En reducering av koldioxid och andra växthusgaser och minskat buller i nära tätortsmiljöer. En överföring från 2-taktsfordon till aldrivna fordon för distrubtion till slutkund i tätort - last-mile logistics

Upplägg och genomförande

Projektet CoMiMo har utvecklat och testat en integrerad systemlösning för elektrifierad och uppkopplad mikromobilitet i urbana miljöer. Systemlösningen möjliggör automatisk användarverifiering, geofencing-baserad parkering, fjärrövervakning och effektiv energihantering, vilket sammantaget ökar transporteffektivitet, minskar klimatpåverkan och förbättrar arbetsvillkoren för förare.

Externa länkar

Texten på den här sidan har projektgruppen själv formulerat. Innehållet är inte granskat av våra redaktörer.

Senast uppdaterad 24 oktober 2025

Diarienummer 2022-03074