Du har inte javascript påslaget. Det innebär att många funktioner inte fungerar. För mer information om Vinnova, ta kontakt med oss.

Bioaktiv fluorapatit - nästa generations hållbara biomaterial

Diarienummer
Koordinator Nano Dentica AB
Bidrag från Vinnova 485 000 kronor
Projektets löptid november 2025 - juli 2026
Status Pågående
Utlysning Innovativa Startups
Ansökningsomgång Innovativa Startups 2025

Syfte och mål

Syftet med projektet är att förbereda kommersialiseringen av vår bioaktiva fluorapatit för medicinteknisk användning. Målet är att driva kunddialoger, ta fram kommersiella avtal, stärka IP-skyddet och säkerställa att materialet kan produceras i skala.

Förväntade effekter och resultat

Förväntade resultat är att bolaget tar ett tydligt steg mot kommersialisering, med stärkt förmåga att möta kundkrav och föra affärsdialoger framåt. Projektet förväntas även stärka vår position i värdekedjan och förbättra möjligheterna att ingå avtal med industriella partners.

Planerat upplägg och genomförande

Projektet är strukturerat för att stärka bolagets kommersiella förutsättningar. Genom en kombination av affärsutveckling, teknisk uppskalning och immaterialrättsligt arbete bygger vi den kapacitet som krävs för att nå marknaden. Arbetet sker till viss del med externa partners och integreras löpande i den operativa verksamheten.

Texten på den här sidan har projektgruppen själv formulerat. Innehållet är inte granskat av våra redaktörer.

Senast uppdaterad 4 november 2025

Diarienummer 2025-02353