Du har inte javascript påslaget. Det innebär att många funktioner inte fungerar. För mer information om Vinnova, ta kontakt med oss.

ADA2 - Aerodynamik i avancerade luftkanaler Del 2

Diarienummer
Koordinator GKN Aerospace Sweden AB
Bidrag från Vinnova 2 500 000 kronor
Projektets löptid november 2023 - juli 2025
Status Avslutat

Viktiga resultat som projektet gav

Alla de fastställda projektmålen som anges i projektförslaget uppfylldes. Arbetet som utfördes i arbetspaket 2 möjliggjorde ett större samarbete mellan KTH och TU Berlin inklusive validering av kompressorkanalmodeller samt optimering av kompressorkanaltekniker som möjliggör utveckling av lättare och mer bränsleeffektiva motorer. Arbetet som slutfördes som en del av arbetspaket 1 gjorde det möjligt för GKN Aerospace att undersöka data från verkliga tester utförda på toppmoderna kompressorkanaler.

Långsiktiga effekter som förväntas

Detta arbete kommer att möjliggöra design av lättare, mer aerodynamiskt effektiva motorkomponenter, särskilt kanaler mellan kompressorer, vilket i sin tur möjliggör design av mer bränsleeffektiva och miljövänliga flygmotorer.

Upplägg och genomförande

Projektet genomfördes i tre arbetspaket, inklusive ett projektlednings-WP0, ett WP1 där data från realistiska motortester samlades in och analyserades av GKN Aerospace och dess partners, och ett WP2, vilket gjorde det möjligt för universiteten KTH och TU Berlin att undersöka nya metoder och optimeringar av befintliga konstruktioner. Som nämnts övervakades arbetet av personal vid GKN Aerospace under ledning av WP0.

Texten på den här sidan har projektgruppen själv formulerat. Innehållet är inte granskat av våra redaktörer.

Senast uppdaterad 2 september 2025

Diarienummer 2023-03503