Du har inte javascript påslaget. Det innebär att många funktioner inte fungerar. För mer information om Vinnova, ta kontakt med oss.

Våra e-tjänster för ansökningar, projekt och bedömningar stänger torsdagen den 26 mars kl 16:30 för systemuppdateringar. De beräknas öppna igen senast fredagen den 27 mars kl 8:00.  

Göra en ompekning (redirect)

En ompekning, eller en redirect, skickar besökaren till en annan sida än den den url de försöker nå. Det vill säga, när de skriver in en url kommer de pekas om till en annan sida. Det betyder att varje gång du ändrar en url, tar bort en sida eller flyttar en sida i strukturen bör du göra en ompekning så att besökarna hittar rätt.

När du ändrar en url, tar bort en sida eller flyttar en sida i strukturen bör du skapa en ompekning (redirect), så att besökarna hittar rätt.

Vad händer om jag inte gör en ompekning?

Om du flyttar eller tar bort sidor utan att göra en ompekning kommer den gamla url:en att leda till en 404-sida som säger att sidan inte kunde hittas. I många fall leder det till att besökaren lämnar webbplatsen. 

Om sökmotorer, som Google, möts av en 404-sida kommer sidan plockas bort som sökresultat. Har du istället pekat om sidan kan den nya sidan överta placeringarna i sökmotorerna. 

Så här gör du en ompekning

Mejla Per. Det krävs en särskild behörighet för att kunna peka om.