Innehåll för dig
Ta del av fler artiklar som kan vara intressanta för dig.
Hur kan artificiell intelligens i rymden hjälpa oss att vara bättre förberedda vid naturkatastrofer? Nu etableras ESA Phi-Lab Sweden, en satsning som ger företag och forskare möjlighet att testa och utveckla ny teknik inom rymdsektorn. Syftet är att det ska bli enklare att göra dataanalyser direkt i rymden. Vinnova står bakom satsningen tillsammans med flera andra aktörer.
ESA Phi-Lab Sweden är en strategisk satsning för att stärka Europas position i den globala rymdsektorn och ska ge svenska aktörer tillgång till nya möjligheter inom forskning, innovation och affärsutveckling. ESA Phi-Lab Sweden är en del av ESA Phi-Lab Net som är ett europeiskt nätverk som fokuserar på att utveckla ny rymdteknik för att möta behov från kommersiella aktörer.
– Att Sverige nu fått ansvaret för en nod inom ESA Phi-Lab Net med fokus på AI och Edge Learning främjar internationellt kunskapsutbyte och innovation inom rymddata och dess tillämpningar. Det bidrar till en säkrare och mer hållbar framtid, samtidigt som vi stärker Sveriges konkurrenskraft inom ett strategiskt teknikområde, säger Anne Lidgard, direktör och senior rådgivare på Vinnova.
Edge Learning handlar om att analysera och bearbeta data direkt där den genereras, genom att flytta användning och träning av AI från ett centralt system till flera lokala enheter. I rymden kan det till exempel innebära att AI används och tränas direkt i satelliter, utan att all data behöver skickas tillbaka till jorden.
Under de kommande sex åren ska ESA Phi-Lab Sweden fungera som programkontor och erbjuda testmiljöer och demonstrationsmöjligheter för företag och forskare. Satsningen på drygt 5,2 miljoner euro finansieras gemensamt av European Space Agency, ESA och Sverige genom Vinnova, med stöd från Rymdstyrelsen. Målet är att utveckla teknik som kan användas direkt i satelliter och rymdsystem, vilket gör dem snabbare, mer autonoma och mer effektiva.
Vinnova kommer att delta i utlysningar med ESA Phi lab fram till 2030. Den första utlysningen som öppnar hösten 2025 finansieras med fem miljoner kronor.
I samarbetet ingår utöver Vinnova, ESA och Rymdstyrelsen även RISE, KTH, Institutet för rymdfysik (IRF) och Swedish Space Corporation (SSC).
Processorer som ska användas i rymden designas med hög beräkningskapacitet, låg strömförbrukning och för att klara av att utstå strålning. Bild: ESA
– Med intelligenta system i satelliter kan vi bland annat förbättra klimatanalyser, katastrofhantering, jordbruk och kommunikation. ESA Phi-Lab Sweden är ett bevis på vad vi kan åstadkomma när forskning, industri och internationella aktörer samarbetar, säger Malin Frenning, VD, RISE.
Genom att utveckla användningen av AI och Edge learning ska satsningen bidra till att vi kan göra analyser med hjälp av AI i rymden och slipper skicka stora mängder data fram och tillbaka till jorden. En effekt av snabbare analyser är att vi minskar risken för kollisioner i rymden och förbättrar responsen vid naturkatastrofer. På lång sikt är visionen att vi har helt autonoma robotar i asteroidbältet som bryter mineraler, bistår vid rymdfärder och bygger rymdinfrastruktur.
Phi-Lab Net är ett europeiskt nätverk som fokuserar på att utveckla ny rymdteknik för att möta behov från kommersiella aktörer. Nätverket består av flera Phi-Lab-center, där varje center fungerar som ett specialiserat referenscentrum för ett visst tema, och erbjuder kommersiella aktörer stöd i att utveckla rymdapplikationer. ESA Phi-Lab finns i 10 europeiska länder: Finland, Irland, Nederländerna, Norge, Polen, Schweiz, Spanien, Storbritannien, Sverige och Österrike.
Ta del av fler artiklar som kan vara intressanta för dig.
Vi berättar om spännande innovationer, finansiering, evenemang och om hur din organisation kan bli mer innovativ.
Senast uppdaterad 8 september 2025