Du har inte javascript påslaget. Det innebär att många funktioner inte fungerar. För mer information om Vinnova, ta kontakt med oss.

Redo för mer konstruktivt samtal om vår framtid?

Publicerad: 9 februari 2022

Är vi inte redo för en mer konstruktiv dialog om vår framtid? Och är vi inte äntligen redo att agera på ett mer konstruktivt sätt för att skapa vår framtid? Du vet vad jag pratar om, eller hur? Du kan inte vara omedveten om vad som händer. Du måste också vara medveten om att det bör förändra hur du agerar.

Trots detta blir vårt agerande och våra diskussioner nagelfarna, de vrids och fastnar i detaljer, antingen-eller, motsägelser och förvirring. Dialogen ska inte handla om ja eller nej, nu eller aldrig, vi eller dem, dystopi eller utopi. Vi måste göra allt och de måste göra allt, nu och alltid. Och oavsett vad vi gör kommer det alltid att finnas fickor av utopi för vissa och dystopi för andra.

I början av 2022 öppnade vi en utlysning för kreativa förslag för att ta itu med samhällsfrågor genom fysiska "framtidsprototyper" för att engagera olika grupper av människor i mer konstruktiva dialoger om vår framtid. Utgångspunkten för förslagen är att föreställa sig en dag i ett av möjliga framtidsscenarier. Dessa scenarier drivs av två huvudsakliga drivkrafter eller axlar, ökade eller minskade klimatstörningar och vår strategi för att hantera det – genom att stora företag och regeringar leder förändringen eller att vi människor i civilsamhället använder vår makt att förändra saker. Dessa är inte en förutsägelse utan en spekulation baserad på ett grundligt framsynsarbete med olika megatrender, trender och svaga förändringssignaler.
 
Med största sannolikhet kan alla dessa scenarier existera samtidigt. Även om vi löser vissa problem, kommer det mycket sannolikt att finnas händelser som kräver anpassning – på olika sätt. Till exempel kan Golfströmmen sakta ner på grund av snabb uppvärmning av haven som skapar ett kallare klimat i Skandinavien. Det kan vara miljarder klimatrelaterade flyktingar på väg. Lokala livsmedels- och produktionskedjor kan kollapsa eller störas och bli oöverkomliga för många.

En vägledande princip för vår utlysning av förslag är också; hur kan vi skapa ett bra liv för våra barnbarns barn, oavsett vad som händer. Det är upp till oss att ta fram och implementera strategierna för att hantera eventuella störningar, genom förebyggande och förnyelse, samt genom anpassning och överlevnad. Glöm antingen-eller eller nu eller aldrig. Det är vårt jobb att skapa den framtid vi vill ha, för oss och kommande generationer, nu och alltid.

Källor

Resonemangen i bloggen bygger på följande källor

Temperatures | Climate Action Tracker
Climate crisis: Scientists spot warning signs of Gulf Stream collapse | Climate crisis | The Guardian

Predictions of mass-migration due to climate change are rife, but not necessarily accurate - Geographical Magazine

What climate change means for the future of coffee, cashews, and avocados (nationalgeographic.com)

Kommentera

För att vara mer anonym har du har valt att stänga av vissa funktioner på vår webbplats, som till exempel att kommentera blogginlägg. Du kan ändra dina inställningar när som helst för att tillåta dessa funktioner och få en bättre upplevelse. 

Ändra dina kakinställningar

Senaste blogginläggen

Skogens värden stannar lokalt

9 februari 2022

Ulrika Stenkula

Gaia Arkitektur, projektledare

Ania Öst

Gaia Arkitektur, biträdande projektledare

Framtidsprototypen LångLivat Borlänge 2050 - en framtid där skogens värden odlas lokalt och resurser stannar i en cirkulär ekonomi. 

Framtidsprototypen LångLivat Borlänge 2050 - en framtid där skogens värden odlas lokalt och resurser stannar i en cirkulär ekonomi. 

Skogen – från passiv resurs till aktivt hot

9 februari 2022

László Sall Vesselényi

RISE. Projektledare för Polemocenen

Framtidsprototypen Polemocenen är en framtid där skogen har utvecklat självförsvarsmekanismer.

Framtidsprototypen Polemocenen är en framtid där skogen har utvecklat självförsvarsmekanismer.

Skogsfolk, teknikanammare och motorsågspoeter – nya tiders skogsägare

9 februari 2022

Anna Karlsson

It’s already tomorrow, projektledare för Skogsfolket

Framtidsprototypen Skogsfolket - framtidsprovokationer och skogsdialoger.

Framtidsprototypen Skogsfolket - framtidsprovokationer och skogsdialoger.

Senast uppdaterad 17 januari 2024