Ett panelsamtal om hur Sverige kan tillvarata kompetens och expertis från den civila tekniksektorn för att öka resiliens och försvarsförmåga.
Vinnova och Försvarsmakten driver en gemensam satsning för att stärka utvecklingen av innovativ försvarsteknik. Vi finansierar innovationsprojekt där civila aktörer och företag inom teknik, innovation och industri samarbetar med militära aktörer för att bidra till ett modernt försvar.
Det civil-militära innovationsprogrammet (CMIP) genomförs av Vinnova och Försvarsmakten på uppdrag av regeringen för att stärka svensk försvarsförmåga genom synergier mellan civil och militär forskning och utveckling. Programmet genomförs med stöd av Försvarshögskolan, Totalförsvarets forskningsinstitut (FOI) och Försvarets materielverk.
Läs om seminariet på Almedalens webbplats
Medverkande
- Darja Isaksson, generaldirektör, Vinnova
- Carl-Johan Edström, chef för försvarsstaben, Försvarsmakten
- Lena Lindgren Schelin, generaldirektör, Kustbevakningen
- Mikael Frisell, generaldirektör, Myndigheten för civilt försvar
- Mats Wicksell, affärsområdeschef för Naval, Saab
- Josefin van der Meer, moderator, programansvarig civil-militär innovation, Vinnova
- Petronella Ulfsparre, moderator, strategisk rådgivare försvarsinnovation, Försvarsmakten
Delta i seminariet
Är du på plats i Almedalen bjuder vi på frukost från 07.45. Kan du inte vara på plats i Framtidens trädgård? Du kan följa seminariet digitalt. Anmäl dig så får du en påminnelse.
Delta på fler av Vinnovas evenemang i Almedalen
Tisdag 23 juni:
Onsdag 24 juni:
- Hur investerar vi för framtiden? Forskning och innovation som strategisk styrka för Sverige.
- Framsynsonsdag i Almedalen: Hur kan framtiden se ut och fungera? Vilka signaler gör det möjligt för oss att forma den?
- Är Sverige redo för banbrytande teknik?
Torsdag 25 juni
- Soft power i en hård värld – kan mjuk innovationskraft förflytta Sverige?
- Hur lockar Sverige världens bästa startups – och låter dem stanna?