Du har inte javascript påslaget. Det innebär att många funktioner inte fungerar. För mer information om Vinnova, ta kontakt med oss.

Framsynsonsdag i Almedalen: Hur kan framtiden se ut och fungera? Vilka signaler gör det möjligt för oss att forma den?

Arrangör: Vinnova
Klosterbrunnsgatan 5, Framtidens trädgård & online ons 24 juni 2026 kl. 10:00-10:50
Anmäl dig senast den 24 juni

De globala utmaningarna är stora och samhällsutvecklingen går allt snabbare. Vilka signaler ser vi idag och vilka möjliga ledtrådar till framtiden kan de ge? Välkommen till en Framsynsonsdag från Framtidens trädgård, där vi får ta del av några korta spaningar från olika perspektiv.

Vilka signaler har våra gäster lyssnat in, sett eller erfarit som ger möjliga ledtrådar till framtiden? När vi har lyssnat efter signaler behöver vi ställa oss frågor som: ”Vilken typ av förändring representerar denna signal? Vilken riktning tar det oss?” och ”Vilken trend eller större fenomen driver oss i den riktningen?” Signal plus drivkraft lika med framsyn.

Framsyn är ett tillvägagångssätt som ger oss makten att vara med och forma framtiden – och inte bara låta den hända. Det handlar inte om att förutspå framtiden, det kan ingen göra! Det handlar om att utifrån de signaler vi ser och en kunskap vi har idag – arbeta med scenarier om framtiden. Med hjälp av dem kan vi fatta mer välunderbyggda beslut.

Om seminariet på Almedalens webbplats

Hela Vinnovas program i Almedalen

Medverkande

  • Evelina Attila, grundare, Nordan AI
  • Mattias Akke, forskare, AI for Science
  • Joakim Skog, Vinnova i Silicon Valley

Framsynsonsdag i Almedalen modereras av Jenny Engström, innovationsstrateg och Liselott Bergman, chefsanalytiker, båda på Vinnova. 

Ibland fotograferar eller filmar vi på våra aktiviteter. Om du inte vill vara med på bilder eller filmer, kan du meddela detta när du kommer till oss.

Läs mer om hur vi lagrar och behandlar dina personuppgifter.

Frågor?

Sofia Rickberg

Kommunikationsstrateg

+46 8 473 31 87

Senast uppdaterad 10 juni 2026