Du har inte javascript påslaget. Det innebär att många funktioner inte fungerar. För mer information om Vinnova, ta kontakt med oss.

Informationsmöte: Mission Återställ våra hav och vatten i Horisont Europa

Digitalt tor 16 maj 2024 kl. 10:00-11:30

Välkommen på en digital informationsträff om EU:s Mission om hav och vatten för de aktörer som förbereder en ansökan till de nya utlysningarna.

Under detta informationsmöte kommer du få en bättre förståelse för det arbetet som sker i samband med EU:s mission om hav och vatten, relevant EU-policy samt delta i diskussioner om de utlysningar som nu går att söka. Du kommer även få höra om erfarenheter från svenska aktörer som varit inblandade i EU:s mission för att återställa hav och vatten. Vidare får du mer information om vilken hjälp som finns under ansökningsprocessen.

Du hittar information om utlysningarna på Funding and Tenders-portalen, i arbetsprogrammet (PDF-format) och det inspelade informationsevent som EU-kommissionen höll den 25 april (se länkar nedan).

Målet med Mission Återställ våra hav och vatten är att

  • skydda och återställa marina och sötvattenekosystem samt biologisk mångfald
  • förebygga och eliminera föroreningar av våra hav och vatten
  • göra den blå ekonomin cirkulär och koldioxidneutral

Dessa mål finns beskrivna med kvantitativa delmål och visar på tydliga kopplingar att bidra till den bredare EU-lagstiftningen. Med ambitionen att arbeta mission-orienterat uppmuntras gränsöverskridande samarbeten mellan aktörer som forskare, företag, myndigheter, regioner och civilsamhället. De nya utlysningarna har teman som rör marina parker, fiskemigration, minskad miljöpåverkan i fiskeindustrin, medborgarforskning, utvecklande av narrativ och visualiseringar kring framtida scenarier och engagemang av lokalsamhällen i missionen.

Medverkande:

  • Jonathan Nylander, nationell kontaktperson för EU Missions, Vinnova
  • Thomas Nilsson, expert inom Mission Återställ våra hav och vatten, Formas
  • Martin Sjöberg, IVL och verksamhetsledare för Viable Seas
  • Erika Augustinsson, innovationsstrateg, Region Blekinge

Eventet riktar sig mot aktörer som vill få en bättre förståelse för Mission Återställ våra hav och vatten. Målet med mötet är att öka kunskapsnivån om denna mission och de nyligen lanserade utlysningar.

Mötet hålls på svenska och kommer inte att spelas in.

Ibland fotograferar eller filmar vi på våra aktiviteter. Om du inte vill vara med på bilder eller filmer, kan du meddela detta när du kommer till oss.

Läs mer om hur vi lagrar och behandlar dina personuppgifter.

Frågor?

Jonathan Nylander

Nationell kontaktperson (NCP)

+46 8 473 30 24

Maria Mützell

Administratör

+46 8 473 31 59

Missa ingenting - följ oss i våra nyhetsbrev och kanaler

Vi berättar om spännande innovationer, finansiering, evenemang och om hur din organisation kan bli mer innovativ.

Prenumerera på nyhetsbrev och följ oss i våra kanaler

Senast uppdaterad 17 maj 2024