Du har inte javascript påslaget. Det innebär att många funktioner inte fungerar. För mer information om Vinnova, ta kontakt med oss.

WINR - Verktyg för medborgardialog genom undersökningar och tävlingar

Diarienummer
Koordinator Apporama AB
Bidrag från Vinnova 300 000 kronor
Projektets löptid april 2021 - november 2021
Status Avslutat
Utlysning Innovativa Startups
Ansökningsomgång Innovativa Startups steg 1 våren 2021

Viktiga resultat som projektet gav

Vi har färdigställt en pilotversion av vårt verktyg för Medborgardialog. Pilotversionen har utvärderats löpande av ett antal olika kommuner. Pilotversionen utvärderades löpande av ett flertal kommuner. Under projekttiden förde vi samtal med cirka 15 olika kommuner, i syfte att förstå medborgardialogen ur ett kommunperspektiv och få feedback på vår tjänst.

Långsiktiga effekter som förväntas

Genom samtal med kommuner så har vi uppfyllt målen för projektet; att vidareutveckla produkten till en nivå så att den är redo för att nå ut till fler kommuner. Genom våra demonstrationer har vi verifierat att produkten uppfyller ett behov på marknaden och att vi är beredda att satsa på vidare utveckling.

Upplägg och genomförande

Genomförandet är baserat på en feedback-modell. Vi har löpande under projektet genomfört samtal med kommuner för att samla in insikter. Följande steg har vi gjort: 1.Samla in feedback 2.Avkoda feedback och lära oss 3.Utveckla produkten 4.Upprepa Då vi är en mindre startup är det lätt för oss att jobba enligt den här agila metoden, och det säkerställer också att vi använda våra resurser på bästa sätt.

Externa länkar

Texten på den här sidan har projektgruppen själv formulerat. Innehållet är inte granskat av våra redaktörer.

Senast uppdaterad 4 februari 2022

Diarienummer 2021-00290