Validering för Tillämpning vid Karolinska Institutet 2018-2019
Diarienummer | |
Koordinator | Karolinska Institutet Innovations AB |
Bidrag från Vinnova | 16 431 000 kronor |
Projektets löptid | december 2017 - oktober 2022 |
Status | Avslutat |
Utlysning | Universitets och högskolors strategiska utveckling av samverkan |
Ansökningsomgång | Validering för Tillämpning 2018-2019 |
Viktiga resultat som projektet gav
Syftet med VFT-medlen är att validera projektens potential för tillämpning (antingen via kommersialisering eller nyttiggörande på annat sätt) samt att öka deras mognadsgrad inför fortsatt kommersialisering / nyttiggörande. Målet är att ett 30-tal projekt ska valideras årligen och lovande projekt ges möjlighet att utvecklas vidare mot nyttiggörande antingen kommersiellt eller nyttiggörande på annat sätt. Under projekttiden har 163 projekt erhållit stöd för validering . Av validerade projekt har 63 bildat företag.
Långsiktiga effekter som förväntas
Under projekttiden har 163 projekt erhållit stöd för validering. Av validerade projekt har 63 bildat företag. Vi ser effekten av ett ökat intresse för nyttiggörande vilket syns genom ökad tillströmning av projektidéer och bildande av nya företag. Flera av dessa företag efter VFT erhållit investeringar och tagit viktiga steg mot marknaden.
Upplägg och genomförande
Coachning och rådgivning från KI Innovations coacher extern expertis erbjuds för att validera idéerna i projekten. Resultaten från arbetet visar att stöd med intellektuella rättigheter är det mest efterfrågade i verksamheten eftersom patent behövs som grund för att göra projekten investeringsbara. Juridik, Regelverk och Affärsutveckling är andra valideringsaktiviter som bygger värde i projekten. Vi ser behovet och söker kontinuerligt diskussion och återkoppling från investerare om vilka valideringsaktiviteter som är mest värdeskapande.