Du har inte javascript påslaget. Det innebär att många funktioner inte fungerar. För mer information om Vinnova, ta kontakt med oss.

Utveckling för Produktionslyftet100

Diarienummer
Koordinator RISE Research Institutes of Sweden AB
Bidrag från Vinnova 6 500 000 kronor
Projektets löptid september 2023 - mars 2026
Status Avslutat

Viktiga resultat som projektet gav

Projektet uppfyllde i huvudsak målen från start. Coachningsmetodiken förstärktes, metodstödet moderniserades, regionala och nationella arbetssätt för att motivera företag att söka till Produktionslyftets längre företagsprogram utvecklades och den övergripande organisationen stärktes. Därutöver bidrog projektet till stärkt extern legitimitet och långsiktig industrifinansiering, stärkt samverkan med andra satsningar samt nya kontakter och forskningsresultat.

Långsiktiga effekter som förväntas

Projektet förväntas på längre sikt stärka Produktionslyftets förmåga att nå fler små och medelstora företag med kvalitetssäkrade utvecklingsinsatser. Det kan ge ökad förbättrings-, förnyelse- och omställningsförmåga i industrin, starkare koppling mellan coachning och utbildning, bättre nationell och regional samverkan samt ökad långsiktig stabilitet genom förstärkt legitimitet och industrifinansiering.

Upplägg och genomförande

Projektet genomfördes i tre arbetspaket: metodutveckling, struktur och kommunikation för att nå företag samt förstärkning av organisation och kvalitetssäkring. Arbetet bedrevs nära ordinarie verksamhet och utvecklades stegvis från uppbyggnad till implementering. Tidsplanen justerades delvis utifrån företagens tillgänglighet och olika regionala förutsättningar, men samarbetet fungerade väl och projektet kunde genomföras med goda resultat.

Externa länkar

Texten på den här sidan har projektgruppen själv formulerat. Innehållet är inte granskat av våra redaktörer.

Senast uppdaterad 1 juni 2026

Diarienummer 2023-03366