Utveckling av förbättrad kalibrator för yttemperatur
| Diarienummer | |
| Koordinator | RISE Research Institutes of Sweden AB |
| Bidrag från Vinnova | 645 000 kronor |
| Projektets löptid | november 2022 - december 2025 |
| Status | Avslutat |
Viktiga resultat som projektet gav
Målet har varit att utveckla en ny och förbättrad utrustning för kalibrering av yttemperatur-givare. Utrustningen som togs fram har en uppdaterad design mot tidigare med tre givare, vilket gör att yttemperaturen kan extrapoleras fram baserat på en fysikalisk modell. Problem med att få tag i material har gjort att utrustningen ännu inte klarar att nå så höga temperaturer som önskas, men detta kommer att åtgärdas när det är möjligt.
Långsiktiga effekter som förväntas
Projektet resulterade i en utrustning som kommer kunna användas för att kalibrera yttemperatur-givare med lägre osäkerhet än tidigare, och framöver även vid högre temperaturer. Projektet har även, genom presentationer av resultat, get hela gruppen en ökad kunskap av svårigheter med yttemperaturmätningar och hur man bäst går till väga. Detta kommer i sin tur leda till att framtida kalibreringar kan utföras på ett så bra sätt som möjligt.
Upplägg och genomförande
Först undersöktes befintlig utrustning och den som finns publicerad från andra labb. Baserat på dessa och beräkningar och modeller kunde en ny och förbättrad utrustning designas och tillverkas. Ett problem var att den höga temperaturen krävde en metallcylinder av silver. Det visade sig vara svårt att hitta en leverantör som kunde tillverka denna eller förse oss med materialet, vilket ledde till förseningar och att en cylinder av aluminium får användas tills den kan ersättas.