Utveckling av biopolymer för att ersätta fossila råvaror i plast
Diarienummer | |
Koordinator | Lignin Industries AB |
Bidrag från Vinnova | 2 161 129 kronor |
Projektets löptid | oktober 2023 - juni 2025 |
Status | Pågående |
Utlysning | Strategiska innovationsprogrammet Bioinnovation |
Ansökningsomgång | Kemi från biobaserad råvara |
Viktiga resultat som projektet gav
Projektet har gett de resultat som vi planerade och huvudsakliga målen med färdigutvecklade produkter som nu implementeras har nåtts. Projektet har resulterat i flera nya produkter, stark IP med bland annat patentansökan, samt starkt ökad erfarenhet av att arbeta med lignin för samtliga fyra bolag i projektgruppen. Projektet har gett mer värde utanför projektgruppen än förväntat. Resultaten har efterfrågats av fler aktörer vilket lett till fler samarbeten.
Långsiktiga effekter som förväntas
De långsiktiga effekterna är främst att bolagen i projektgruppen nu kan lansera produkter av innovativa biomaterial och växa dem på marknaden. Vi ser en starkt global efterfrågan på plast tillverkad av den svenska skogen! En spin-off från projektet är att vi inom polyetylen har lanserat e-handelspåsar som nu säljs till flera välkända svenska varumärken, exempelvis Blåkläder, Scorett, Isbjörn.
Upplägg och genomförande
Projektet har nått målen men med en lite annorlunda process än planerat. Testerna har varit både lyckade och misslyckade med resultatet att vi har fått designa om processen, men ändå hålla oss inom tidplanen. När det gäller samarbetet så borde vi kommunicerat tätare, med ännu tydligare krav på leveranser från start. Men det är alltid lätt att vara efterklok.