Travel grant (2026) USA, Forest Innovation Summit 2026, April 20-22
| Diarienummer | |
| Koordinator | BeetleSense AB |
| Bidrag från Vinnova | 10 000 kronor |
| Projektets löptid | april 2026 - april 2026 |
| Status | Pågående |
| Ansökningsomgång | Resebidrag Vinnova 2026 |
Syfte och mål
BeetleSense tillhandahåller heltäckande information om skogens hälsa. Vi erbjuder opartisk, vetenskaplig information till skogsägare. BeetleSense är den första plattformen som sammanför satellit-, väder-, drön-, sensor- och medborgarforskningsdata till ett enda lättförståeligt svar: "Är min skog OK?" Inför resan till USA söker vi early adopters samt organisationer som vill bidra med information till vår heltäckande plattform för att göra den så datarik som möjli
Förväntade effekter och resultat
Vi kommer att registrera early adopters av vår teknologi. Vi kommer att registrera fler dataleverantörer. Vi kommer att få exponering för vårt projekt. Möjlig investering för att hjälpa oss bli mer hållbara. Nätverk och lära oss om den senaste teknologin som finns tillgänglig för oss att implementera i vår lösning.
Planerat upplägg och genomförande
Vi bygger plattformen för att få den redo för lanseringen vid Forest Innovation Summit i San Francisco. I SF har vi ytterligare möten planerade för att marknadsföra och nätverka för att få exponering och registrera early adopters. Eftersom vi fortfarande är tidiga med vårt nya koncept letar vi efter dataleverantörer från så många källor som möjligt, vilket blir ett fokusområde. Vi vill bygga upp både dataleverantörer och early adopters genom att boka möten före och efter summiten.