Tjänsteutbyte som verkställande sekreterare för JCRB vid BIPM
Diarienummer | |
Koordinator | RISE Research Institutes of Sweden AB - RISE Research Institutes of Sweden AB, Stockholm |
Bidrag från Vinnova | 1 200 000 kronor |
Projektets löptid | december 2018 - december 2020 |
Status | Avslutat |
Viktiga resultat som projektet gav
Projektets syfte har varit att fördjupa kunskapen om, agera på global nivå i, och bidra till utvecklingen av det internationella metrologisystemet genom att sända ut en gästforskare till Internationella byrån för mått och vikt (BIPM) under två år. Projektmål - ansvara för övervakning av processerna för ömsesidigt internationellt erkännande av mätförmågor i enlighet med det så kallade CIPM MRA - bidra till införandet av en ny databas för internationellt erkända mätförmågor (KCDB) - modernisera och uppdatera styrdokumenten kopplade till CIPM MRA Samtliga projektmål har uppfyllts.
Långsiktiga effekter som förväntas
Det nya KCDB lanserades i oktober 2019 och de tidigare separata plattformarna KCDB / JCRB CMC slogs samman. Den nya plattformen har ökat transparensen i systemet och processtiderna har i nuläget reducerats till mindre än hälften. Styrdokumenten till CIPM MRA har reducerats från tjugosju till sex i antal med bibehållen och förtydligad information.Överskådligheten har därmed ökat avsevärt, vilket gör det enklare för såväl inblandade som utomstående aktörer (exempelvis ackrediteringsmyndigheter och standardiseringsorgan) att förstå processerna och de publicerade resultaten.
Upplägg och genomförande
Utsändningen till Paris och arbetet på BIPM har fungerat mycket väl trots avsevärda inskränkningar relaterat till Covid-19. Mottagande organisation (BIPM), berörda samarbetspartner (de regionala metrologiorganisationerna och nationella metrologiinstitut) och projektdeltagaren har upplevt utsändningen som mycket givande, vilket också avspeglas i att utsändningen förlängts med ett halvår.