Testning av synkrotronljusröntgenmaterial för fordonskomponenter
Diarienummer | |
Koordinator | Volvo Personvagnar AB |
Bidrag från Vinnova | 450 000 kronor |
Projektets löptid | december 2024 - augusti 2025 |
Status | Pågående |
Utlysning | Accelerate Swedish partnership - FFI |
Syfte och mål
Projekt kommer att utforska potentialen för synkrotronröntgendiffraktion (S-XRD) för oförstörande analys av fordonskomponenter, speciellt megagjutna aluminiumkomponenter och smidda ståldelar. I samarbete med Volvo Cars kommer Scatterin AB, ett start-up företag med mjukvara för analys av neutron- och röntgendiffraktionsmätningar, att utföra mätningar i synkrotron för att bedöma dess värde som verktyg för att kvantifiera materialmikrostruktur och validera/ förbättra simuleringsmodeller.
Förväntade effekter och resultat
Projektet syftar till att med hjälp av S-XRD öka kunskap och förståelse för materialstruktur, -sammansättning och restspänningstillstånd hos vanliga fordonskomponenter. Resultaten används för att validera beräkningsmodeller och därigenom effektivisera och förbättra utvecklingsprocessen. För Scatterin ger projektet en möjlighet att testa och anpassa sin teknologi till ett expanderande teknikområde i bilindustrin.
Planerat upplägg och genomförande
Projektet genomförs under 9 månader med start i december 2024. Volvo Cars är projektkoordinator och kommer att tillhandahålla komponenter för undersökning i synkrotron. Scatterin kommer att utföra experimentella mätningar och utvärdera resultaten med hjälp av sin egenutvecklade programvara. Resultaten från mätningarna kommer att jämföras med motsvarande simuleringar för att bedöma precision och ge input till fortsatt förbättring och utvecklingsbehov.