Test med tång - ett experiment i Biotech Heights
Diarienummer | |
Koordinator | Lunds universitet - Lunds Universitet - Forskning, Samverkan & Innovation |
Bidrag från Vinnova | 500 000 kronor |
Projektets löptid | juni 2024 - februari 2025 |
Status | Pågående |
Utlysning | Ett nytt recept för matsystemet - uppbyggnadsfas |
Ansökningsomgång | Ett nytt recept för matsystemet: Innovationspotten - Experimentera, laborera och utforska |
Syfte och mål
Genom att använda sig av fermentering (och andra bioprocesstekniker) kan tång få förbättrad smak, förlängd hållbarhet och förbättrat näringsvärde. Produkter med fermenterad tång har därmed möjlighet att bli goda exempel på ny fermenterad mat: ett sätt att med hjälp av bioprocessteknik öka produktionen av hållbar mat. Biotech Heights vill utveckla en livsmedelsprototyp med fermenterad tång som ingrediens en hybridprodukt med bättre smak, hållbarhet och funktion.
Förväntade effekter och resultat
Direkt resultat från projektet blir en livsmedelsprodukt baserad på baobab-frukt och fermenterad tång i kombination. Produkten kommer att utvärderas och testas på en första konsumentgrupp. Förväntade effekter: Projektet kommer att användas som exempel för att stimulera en bredare diskussion i branschen och på sikt en förändring av livsmedelssystemet för en ökat nyttjande av bioprocesstekniker och fermenterad tång. Det kommer att lyftas fram som exempel för beslutsfattare, för konsumentgrupper, och för andra livsmedelsproducerande industrier och startups.
Planerat upplägg och genomförande
Arbetspaket 1: Kommunikation av resultat och mobilisering av fler aktörer. Plattformen Biotech Heights kommer att följa och stötta experimentet, och säkerställa att både processen och resultatet blir kommunicerat. Arbetspaket 2: Karaktärisering och behandling av tång-råvaran och framtagning av nya livsmedelsingredienser. Fermenteringen sker i större skala, för att säkerställa användbarheten i slutprodukter. Arbetspaket 3: Formulering och utvärdering av slutprodukt.