Du har inte javascript påslaget. Det innebär att många funktioner inte fungerar. För mer information om Vinnova, ta kontakt med oss.

Våra e-tjänster för ansökningar, projekt och bedömningar stänger torsdagen den 27 augusti kl 16:30 för systemuppdateringar. De beräknas öppna igen senast fredagen den 28 augusti kl 8:00.  

Strontiumjon (88Sr+)-fälla: Mot Sveriges första optiska atomklocka

Diarienummer
Koordinator RISE Research Institutes of Sweden AB - RISE
Bidrag från Vinnova 2 098 962 kronor
Projektets löptid juni 2026 - juni 2029
Status Pågående

Syfte och mål

Projektet kommer att etablera en ny experimentell kapacitet vid det nationella metrologiinstitutet (NMI) inom jonfällor och atomär kontroll, inklusive kompetens inom konstruktion av radiofrekvensjonfällor samt växelverkan mellan laserljus och atomer. Det övergripande målet är att etablera de experimentella förutsättningar som krävs för framtida optiska frekvensstandarder i Sverige baserade på infångade enjonssystem.

Förväntade effekter och resultat

Projektet kommer att etablera en jonfällsplattform för strontiumjoner, en central byggsten för en optisk atomklocka i Sverige. Denna kapacitet stärker det nationella metrologiinstitutets förutsättningar inför den kommande omdefinitionen av SI-sekunden. Utöver metrologi är jonfällor en nyckelteknologi med tillämpningar inom kvantsensorik och kvantdatorer. Projektet stärker därmed både den nationella metrologiska infrastrukturen och Sveriges långsiktiga kompetens inom kvantteknologi.

Planerat upplägg och genomförande

Arbetet fokuserar på utvecklingen av en jonfällsplattform för strontiumjoner och är uppdelat i fyra arbetspaket (WP): -Konstruktion och implementering av en jonfälla för stabil infångning av enskilda Sr⁺-joner. -Konstruktion och implementering av de lasersystem som krävs för fotojonisering och Dopplerkylning. -Implementering av fluorescensbaserad jondetektion och övervakning av jonfällans funktion. -Validering av systemets prestanda samt spridning av resultaten.

Texten på den här sidan har projektgruppen själv formulerat. Innehållet är inte granskat av våra redaktörer.

Senast uppdaterad 10 juni 2026

Diarienummer 2026-01537