SPIN CHIP preparation
| Diarienummer | |
| Koordinator | Nanosc AB |
| Bidrag från Vinnova | 300 000 kronor |
| Projektets löptid | juni 2025 - september 2025 |
| Status | Avslutat |
| Utlysning | Globala samarbeten särskilda insatser 2025 |
| Ansökningsomgång | Planeringsbidrag inför internationell ansökan 2025 |
Viktiga resultat som projektet gav
Projektet har lett till att en slutlig ansökan "SPIN CHIP" skickats in av ett stort europeiskt konsortium till EUs utlysning Chips Joint Undertaking (Chips JU). Ansökan baserades på den tidigare framgångsrika ansökan i Chips JU Steg 1 och den slutliga ansökan kommer nu att utvärderas i Steg 2.
Långsiktiga effekter som förväntas
En godkänd SPIN CHIP-ansökan kommer att stärka spinntronikområdet väsentligt inom EU och kunna bidra till att akademiska och industriella forskningslaboratorier kan att öka sina investeringar inom området samt utveckla nya teknologier. För NanOsc del kan detta bl a ge ökad försäljning av den utrustning som vi erbjuder dessa kunder.
Upplägg och genomförande
Projektet har utförts genom att samtliga europeiska projektpartners inom det stora konsortiet haft en lång rad Teams-möten, dels inom de respektive arbetspaketen men också med hela konsortiet. Arbetet med att skriva ansökan har sedan hanterats i Sharepoint, koordinerat dels från Sverige och dels från Frankrike.